Návod na domácí masáž hlavy

posted Feb 21, 2012, 7:49 AM by admin _

V nabídce masážních a wellness center se dnes často objevuje také antistresová masáž hlavy, která má svůj původ v indickém holistickém systému – ajurvédě. Ajurvéda jako věda života je považována za nejstarší léčebný systém světa, vychází z ní všechny moderní disciplíny. Antistresová masáž, kterou si dnes můžeme dopřát i u nás, má své kořeny právě v Indii, kde se praktikuje již po tisíce let a je součástí každodenního života Indů.


Masáž hlavy pomáhá proti stresu a má i řadu dalších přínosů

Masáž hlavy je založena na poznatku, že právě na hlavě, příp. šíji a rukou je mnoho bloků a napětí, které se dá odstranit vhodnými masážními technikami. Hlava, která bývá ve většině klasických masáží neprávem opomíjena, je centrem negativních myšlenek.

Právě na hlavě, především v oblasti zátylku, ale i na čele či v oblasti obočí, spánků nebo nad rty přitom existují energetická místa, která vhodným stlačením dokážou uvolnit napětí. Antistresová masáž, kterou si dnes můžete dopřát v mnoha masážních a wellness centrech tak přináší především psychické uvolnění, ulevuje od úzkosti, podrážděnosti a únavy, zlepšuje koncentraci. Pomáhá při nespavosti, bolestech hlavy stresového původu nebo při očním napětí.


Vyzkoušejte principy masáže hlavy doma!

Masáž hlavy zahrnuje nejrůznější hmaty po celé hlavě, v oblasti šíje i na rukou. Masáž hlavy mj. prokrvuje pokožku hlavy, dochází k lepšímu vyživování tkání a je tak podporován i růst vlasů.

I doma si můžete vyzkoušet, jakou úlevu představuje uvolnění napětí na hlavě. Spojte masáž hlavy s běžnou péčí o vaše vlasy nebo např. olejovým zábalem na vlasy. Udělá to dobře vaší duši i vašim vlasům.


Olejový balzám na vlasy a masáž hlavy

Pupalkový olej je známý pro své zkrášlující účinky. Dokáže obnovit vitalitu a pružnost poškozeným vlasům. Prostřednictvím olejového zábalu vlasy vyživuje a navrací jim lesk.

Zkuste pupalkový olej před samotným zábalem aplikovat formou masáže hlavy!


Domácí masáž hlavy – jak postupovat?

  • Mírně nahřejte pupalkový olej a vlijte ho do misky. Do misky vždy v případě potřeby namáčejte konečky prstů, abyste olej mohli vmasírovat do pokožky hlavy.
  • Začněte v oblasti týlu. V místě, kde je začátek lebky a končí krk se nachází řada energetických bodů. Zde se hromadí nejvíce napětí a stisky v těchto místech mohou přinést úlevu. Jemnými tlaky všemi prsty procházejte celou oblast, tlak můžete postupně zvyšovat, pokud budete cítit úlevu. Největší tlak vyvinete palci.
  • Opět namočte prsty do oleje a mírně roztaženými prsty procházejte po celé hlavě. Začněte u ucha a posunujte se klikatými pohyby až na temeno hlavy. Pohyby prstů vám můžou připomínat hrábě, jako „hrabítka“ se také tato masážní technika nazývá. Věnujte se oběma stranám hlavy, pokud to zvládnete, můžete i zároveň prostřednictvím obou končetin.
  • Postupně procházejte prsty vlasovou pokožku ve všech směrech, zvyšujte a snižujte tlak, jak vám to bude příjemné.
  • Dále přejděte k vlasům, zůstaňte u kořínků. Prsty namočenými v oleji vždy uchopte pramen vlasů a mírně zatahejte, můžete uplatňovat krouživé pohyby – i na pokožku hlavy, může to připomínat aplikaci šamponu, hmaty se proto také naývají tzv. šampónování.
  • Postupně přejděte k aplikaci oleje na celou délku vlasů a vlasové konečky.
  • Po masáži a aplikaci oleje na vlasy si dopřejte ještě relaxaci. Vlasy zabalte do fólie, příp. ještě přikryjte ručníkem a nechte zkrášlující zábal působit asi půl hodiny.
Comments