ŽENA A KRÁSA‎ > ‎Panenské oleje‎ > ‎

Dýňový olej ve zdravé kuchyni

Cenné složení a významé antioxidační vlastnosti

Panenský dýňový olej vyniká vysokým obsahem zinku, kterým předčí všechny známé rostlinné oleje. Vedle zinku obsahuje i další cenné minerály jako železo, vápník, mangan, měď, draslík aj. V dýňovém oleji najdeme také vitamíny A, C a E, vitamíny skupiny B, kyselinu listovou a další zdraví prospěšné látky, které mu dávají do vínku mj. skvělé antioxidační vlastnosti.

Stejně jako ostatní panenské oleje obsahuje i dýňový olej nenasycené mastné kyseliny – pro lidské tělo nepostradatelné, prospěšné mj. pro kardiovaskulární systém.


Netradiční barva a jemně oříšková chuť dýňového oleje

Panenský dýňový olej, který se lisuje z typických plochých semínek dýně (tykve obecné), vyniká také netradiční zelenohnědou barvou. Ta může připomínat klasický motorový olej. Vedle toho však dýňový olej nabízí také originální jemně oříškovou chuť a vůni se sladkým nádechem. Právě tato chuť a také cenné složení dýňového oleje se využívá ve zdravé kuchyni.

Dýňový olej je proslulý především v rakouském Štýrsku, kde se užívá jako součást mnoha nejrůznějších pokrmů. Značka "Štýrský dýňový olej" je dokonce chráněná. Dýňový olej je v Rakousku tak oblíbený, že dokonce nahrazuje onu modrou pilulku lásky. Dýňový olej je totiž mj. známý také jako zdroj sexuální energie a potence. Vraťme se však do kuchyně...


Dýňový olej na vaření

 • Panenský dýňový olej se užívá k dochucení zeleninových salátů, tvoří ingredienci salátových dresinků i domácího pesta.
 • Přidává se také do nejrůznějších pomazánek, netradičně může obohatit chuť i těch klasických domácích pomazánek. 
 • Skvěle dochutí také vařenou rýži, pečené i vařené brambory. Užívá se k zakapávání polévek.
 • Gurmáni ho doporučují konzumovat i v kombinaci s nejrůznějšími sýry.
 • Dýňový olej se však hodí i ke sladkým dezertům, moučníkům a ovocným salátům. Může se kombinovat i s posypáním s dýňovými semínky, dodá lahodnou oříškovou chuť například palačinkám s ovocem a se šlehačkou.

Dýňový olej se hodí především do studené kuchyně, snese i mírné tepelné zpracování. Může se zahřívat max. do 120 stupňů. Určitě však není vhodný na smažení!

Při přímé konzumaci se doporučuje jedna až čtyři čajové lžičky dýňového oleje denně.


Účinky panenského dýňového oleje

 • dýňový olej pomáhá mužům při problémech s prostatou
 • užívá se jako zdroj sexuální potence a energie také u žen
 • podporuje správnou funkci ledvin
 • pomáhá při nejrůznějších zánětech močových cest
 • dýňový olej zklidňuje trávící trakt
 • jpomáhá při vředových onemocněních žaludku a dvanácterníku
 • má vynikající antioxidační a regenerační vlastnosti
Pro své regenerační vlastnosti se dýňový olej aplikuje i přímo na pokožku jako cenný tělový olej. Užívá se také ve formě zábalů na vlasy, dokáže stimulovat jejich růst.

Také panenský dýňový olej, stejně jako další cenné panenské oleje ve své nejčistší podobě zakoupíte v e-shopu www.LNĚNÝ OLEJ LÉČÍ.cz.

Comments