Klimakterium

posted Apr 27, 2012, 9:57 AM by admin _

Klimakterium (česky přechod) je obdobím, kdy dochází k utlumování reprodukční funkce organismu. Ačkoliv se klimakterium týká obou pohlaví, u žen je jeho průběh mnohem výraznější, takže se často pod pojmem klimakterium myslí právě to ženské.

Jde o zcela přirozený stav, kdy se snižuje tvorba pohlavních hormonů, omezuje funkce vaječníků a postupně se utlumuje i menstruační cyklus. Klimakterium může trvat několik měsíců až let, končí ztrátou plodnosti a menopauzou, kdy se zcela zastaví menstruační cyklus.

Období přechodu zažívají ženy zhruba od 45 roku až do 55 roku. Bohužel, nezřídka ho provází mnoho nepříjemných zdravotních i jiných problémů. Dochází k nespavosti, depresím, zvýšenému pocení, bolestem hlavy. Fyzicky se mění struktura pokožky, objevují se typické vrásky. Může docházet i k zadržování vody v těle a nadváze, klimakterium bývá spojeno také s onemocněním kardiovaskulárního systému, zvyšováním hladiny cholesterolu v krvi nebo inkontinencí.

V období klimakteria hraje nanejvýš důležitou úlohu zdravá strava a životní styl

Mohou se užívat hormonální tablety k omezení projevů přechodu, ty však zdaleka nejsou vhodné pro všechny ženy. 

Pomoci obnovit přirozenou hormonální hladinu adekvátní danému věku můžou i přírodní přípravky. Ty působí buď komplexně nebo pomáhají od nejrůznějších zdravotních obtíží nebo příznaků klimakteria. Vedle pupalkového oleje, který má komplexní působení, reguluje hormonální hladinu, působí antidepresivně, zvyšuje obranyschopnost a má i řadu dalších prospěšných účinků se užívají i přípravky založené na extraktech z červeného jetele. Známým pomocníkem v období ženského přechodu je i mateří kašička.

Comments