Ajurvédské masáže

posted May 11, 2012, 9:47 AM by admin _   [ updated Jul 25, 2013, 8:01 AM ]

V dnešní době máme na výběr vedle klasických regeneračních a relaxačních masáží také řadu orientálních masáží. Ajurvédské masáže jsou součástí holistického ajurvédského systému, který vyzdvihuje význam přírodních metod, bylin a komplexního přístupu k léčení těla. Ajurvéda usiluje o harmonizaci těla, mysli a duše, jednou z metod, jak toho dosáhnout jsou také ajurvédské masáže.

Ajurvédské masáže využívají energetických drah těla a tzv. marmových bodů, jsou založeny na terapeutických účincích vzácných masážních olejů a léčivé síle bylin.

Základem ajurvédských masáží jsou právě směsi rostlinných olejů, bylin a koření, které efektivně napomáhají k celkovému uvolnění, odstranění ztuhlosti a bolestí svalů. Vedle svalů se v ajurvédských masážích často setkáváme i s rozhýbáním kloubů. Užívané oleje nemají jenom vyživovat a regenerovat, ale pronikají hluboko do postižených tkání a kloubů, aby je také pročistili od škodlivých látek a zbavili tak člověka bolesti.

Královskou ajurvédskou masáží je abhyanga – olejová masáž celého těla, která využívá také blahodárného působení tepla. Jde téměř o koupel v rozehřáté směsi léčivých olejů a bylin.


A jaké oleje ajurvéda využívá nejčastěji?

Základním ajurvédským olejem je olej sezamový, který vyniká svými prohřívajícími schopnostmi. V ajurvédě se také často uplatňuje prohřívací hořčičný olej se schopností prokrvovat tkáně, zbavovat bolesti svalů a kloubů. Mírně prohřívací účinky jsou přisuzovány i pečujícímu mandlovému oleji. Detoxikační působení dané schopností stimulovat činnost lymfatického systému pak má ricinový olej.

Naopak mírně chladivé vlastnosti jsou v ajurvédě připisovány kokosovému oleji. Kokosový olej působí jako přírodní antibiotikum a pomáhá tak ulevit při řadě kožních potíží. V ajurvédě se kokosový olej uplatňuje především při masáži hlavy a vlasů.

Exotický olej představuje i specifický nimbový olej s typickou oříškovo česnekovou vůní až pachem. Neem olej původem ze stromu zaderach indický má schopnost ničit bakterie, kožní plísně a nejrůznější parazity, pomáhá tak při mnoha kožních obtížích.

Všechny oleje - sezamový olej, mandlový olej, ricinový olej, kokosový olej i nimbový olej najdete v eshopu na www.SÍLADOTEKU.cz. Najdete zde i řadu dalších panenských olejů pro péči o zdraví i krásu.

Comments