Pupalka dvouletá

posted Feb 5, 2012, 8:08 AM by admin _   [ updated Jan 25, 2014, 5:57 AM ]

Pupalka dvouletá (lat. Oenothera biennis) je půvabnou, pozoruhodnou rostlinou původem ze Severní Ameriky. Pupalka dvouletá je charakteristická svými žlutými květy, které nám můžou připomínat diviznu.

Jedná se o dvouletou bylinku, v prvním roce vytváří pouze hutný kořen a růžici listů, aby následující rok vyrostla lodyha s nepřehlédnutelnými květy v hroznovém květenství. Ta může dorůstat výšky až 2 metrů.

Pupalka dvouletá je v angličtině označována jako večerní petrklíč (anglicky evening primrose). Tento název vystihuje její zvláštnost. Nádherně žlutavé květy pupalky rozkvétají a začínají omamně vonět až v podvečerních hodinách, kvetou asi 24 hodin. Lákají zejména noční motýly prostřednictvím své lahodně sladké vůně.

Plodem pupalky dvouleté je pak podlouhlá tobolka. Tobolka ukrývá hnědá až načervenalá semena s nepravidelným tvarem, ale cenným obsahem nenasycených masných kyselin.

Pupalka dvouletá se již od pradávna využívala pro své léčebné účinky. Rostlina a kořen se využívala v lidové medicíně. Američní domorodci ji přikládali na pohmožděniny, používali k léčbě kožních onemocnění, ale také třeba astmatu, bolestí v krku, žaludečních obtíží nebo hemeroidů.

Do Evropy se pupalka dostala až v 17 století.

Pupalkový olej ze semen pupalky byl a jeho blahodárné působení na lidský organismus byl objeven až nedávno. O to více jsou oceňovány jeho příznivé účinky na lidské zdraví.

Obsažené látky pupalkového oleje se v těle mění na tzv. prostaglandiny s protizánětlivým působením. Pupalkový olej příznivě ovlivňuje mnoho systémů lidského těla a neustále jsou zkoumány další oblasti jeho využití v léčbě mnoha zdravotních problémů.

Více se dozvíte v sekci BIO Pupalkový olej – účinky.


Comments